Blog

Říjen – žaludek

studio-eli-rijen-zaludek-meridian-draha-tcm-lekce-jemna-joga-elena-pacholetova

ŽALUDEK – jangový orgán, který v této době potřebuje zvýšenou péči, protože je v říjnu nejvíc namáhaný. Je také velmi emočně citlivým orgánem .. a tvorbu žaludečních šťáv ovlivňují mmj.! naše emoce.

Nerovnováha se může projevit:
📍nadýmání, říhání, pocity na zvracení
📍zápach z úst
📍zvýšená kazivost zubů, krvácení dásní a afty
📍 trvající bolavé koutky rtů
📍zhoršená schopnost přijímat a otevřenost k vnějšímu světu
📍snížení trávení – jídla, myšlenek, pocitů a situací, které k nám přichází
📍přílišná tendence k: “co se stane, když ..”
📍stres
🔁 Působení vlivů je oboustranná souvislost – např: stresem se žaludek oslabuje a oslabený žaludek zas zvyšuje pocity stresu.

Jak si posílíme žaludek a jeho činnost:
🔆 jíst v klidu a v sedě
🔆 nejíst, když jsme rozhození a pod návalem stresu
🔆 v době mezi 7 až 9 hod (tehdy je žaludek nejaktivnější) si vybrat potraviny, které podpoří trávicí oheň a tak podpoříme trávení i pro další čas .. + vyhýbat se potravinám, které ochlazují a tím žaludek oslabují /~ voda (ochlazení) bude hasit náš (trávicí) oheň
🔆 jíst hodNOTNě: zvýšení příjmu potravin, které prošly co nejmenším výrobním procesem a omezení průmyslově zpracovaných potravin, smažení a přepalování
🔆 fyzická a mentální regenerace
🔆 pravidelný odpočinek
🔆 a nejen zamyslet nad tím, *co nám leží v žaludku a nedokážeme strávit
🙏
Ps: je nám jasné, že právě letos je to o dost víc těžké a pod návalem stresu jsem mnohem víc. Proto i každý krůček (sebemenší) se počítá a má vliv.❣️Není nutné vše a na 100 % – lepší malý krok k lepšímu .. než žádný – a postupně se ty malé krůčky nasčítají a znásobí svou sílu 🍀. Nevzdávejme se/to .. když se necháme semlít, tak si nepomůžeme sobě a pak ani ostatním.

💛
Přejeme Vám silné trávení – i pro mentální zpracovávání toho, co z vnějšku přijímáme a působí na nás, silnou imunitu a chuť do životních kroků v souladu se sebou.

🟡

#cvicimsrdcem
#provasezdravi
#opatrujtese

Zpět na výpis