Blog

P(l)usy pro vinyasa jógu, aneb co s ní zažijete

Vinyasa jóga .. dech & tělo .. pohyb & plynutí .. splynutí těla a mysli .. v celotělové meditaci.

Většina z nás má sedavý způsob života a naše těla jsou uvězněna do židlí či jednostranných nezdravých pohybů.  Dostáváme se do stagnace a na těle se objevují důsledky nevhodných stereotypů – bolesti zad, ztuhlé klouby, zkrácené svaly, omezené dýchání a nemoci. Vinyasa jóga vás dostane do pohybu a rozhýbe ztuhlé tělo fyzické i psychické – do tělesného i duševního uvolnění a zdraví.

Dýcháte a plujete v souznění nádechu a výdechu v jednotlivých pozicích. A tak jak se mění přirozeně nádech a výdech, tak i v souladu s nimi provádíte přechody a samotné ásany.

Díky tomu, že vinyasa jóga pohltí veškerou vaši pozornost, přestanete myslet na *blbosti :) a ještě k tomu si vyvinyasujete zdraví těla, mysli i duše. Dynamický pohybem spálíte *napapkané* kalorie a ucítíte maximální prožitek na těle i uvnitř něj.

P(l)usy pro vinyasa jógu, aneb co s ní zažijete

Mám pevné tělo, které se mi líbí a má sílu ke všemu

Vinyasa jógou si vybudujete přirozenou a zdravou svalovou hmotu po celém těle. Cvičením si vytvoříte odolnost organismu, uvolníte nahromaděný stres i ze svalů (ano, i proto svaly bolí!). Vinyasa jóga dává stejnou pozornost všem svalových skupinám a tak si tělo zpevníte rovnoměrně celé.

Vinyasa jóga  je dynamická forma jóga, která se dá přirovnat ke kardio cvičení, ale neznamená to, že při ní jedete jak fretky.  Ano, máte při ní více pohybu, ale ne formou, že byste si ublížily zbrklým a nevyváženým cvičením.  Vinyasou jako fyzicky náročnějším cvičením si budujete sílu – svalů, kloubů, šlach i vazů a také tělesných orgánů. A budováním svalů také podporujete spalování kalorií.

Miluji, když se cítím pružně a uvolněně

Prosezeným stylem života svaly tuhnou a omezují v každodenním pohybu, který se stává namáhavějším a těžším. Kontinuálním pohybem ve vinyase  si současně svaly posílíte a protáhnete, ucítíte větší rozsah pohybu a více možností, co všechno vaše tělo dokáže. Zároveň si uvolníte napětí z vazů, šlach a kloubů a tím se stáváte odolnějšími proto zraněním a bolestem.

A protože ještě k tomu vědomě a přítomně dýcháte, svaly můžou dostatečně pracovat a vy se nezraníte.

pexels-photo-173428

Srdce plné síly mi bije tak, jak má

Propojením dechu a pohybu v dynamické formě si zvyšujete tepovou frekvenci a posilujete srdce. Nemalým benefitem je také to, že snižujete riziko onemocnění srdce a diabetu 2. typu, harmonizujete krevní tlak, regulujete metabolismus a ozdravujete všechny orgány. A jako bonus si ještě vyviniásujete lepší spánek.

Dýchám a dělá mi to dobře

Dýcháte a dýcháte, aby se tělo mohlo hýbat. Dech udždžají je skvělým nástrojem, jak dodáte pohybu energii, odstraníte toxiny z těla a posílíte imunitní systém. Využijete tak plný potenciál, který plíce mají a zároveň vás dech dovede k plnému vědomí, zklidnění mysli a hlavně – udýcháte to! ;)

pexels-photo-64096

Stres, úzkost a deprese u mě nemají šanci

Vinyasa jóga funguje na fyzické, emocionální i mentální úrovni a tím dává mysl i tělo do souladu. Pomáhá zmírnit úzkost, stres i deprese. Při vinyase rozhýbáte zatuhlé myšlenky a vyčistíte i mysl od jejich usazených nánosů. Plynutí těla v nádechu a výdechu *vypnete, zklidníte nervový systém, rozutíkané mozkové buňky se dostanou do jednoty a s radostí si budou lebedit v radostném plynutí dychu v těle.

A tím, že si mysl nasměrujete k vnitřnímu prožívání, osvobodíte se od nemožnosti udělat cokoli.

Detox je pro mě hračka

Teplo, které si v těle při vinyase vytváříte, čistí krev odstraňuje nahromaděné toxiny z orgánů, svalů a lymfy. Při pravidelné praxi poznáte, že cítíte menší únavu a napětí a navnímáte více života a energie do každodenních dní. A věděli jste, že tělo se detoxikuje i dychem? Takže nádych – výdych! :)

Součástí příznivých účinků je i více síly do omezení nebo zbavení se jakýchkoli zažitých zlozvyků (např. pro kuřáky je to skvělá zpráva!:))

Pozn: Když chcete ZDRAVĚ nejen zhubnout .. vinyasa jóga je skvělá forma cvičení při podpoře hubnutí. Pokud to myslíte vážně, je i strava a úprava jídelníčku součást cesty, aby tělo dostalo potřebné živiny a sílu pro kroky k vašemu cíli.

sea-beach-holiday-vacation

A co můžeme v tak krásném propojení mysli a těla JEŠTĚ zažít?

I pomocí vinyasa jógy objevujete sami sebe – to, co je ukryto pod povrchem, co je uvnitř vás.

Ve svalech jsou uložené vzpomínky na prožité emoce (strachy, smutky, hněvy, aj.); díky ásanám do nich proniknete a můžete tělo očistit i emocionálně. Uzdravíte své minulé prožitky a minulost se stane plně ukončenou minulostí.  Jóga uvolňuje z těla nahromaděné nestrávené emoce a vy se sami hojíte (fyzicky, emočně i mentálně).

Jste to vy – pro své tělo, mysl i duši. A i jóga je společnicí, se kterou poznáváte vlastní tělo, jeho části a vrstvy a rozšiřujete vnitřní vědomí i mimo podložku. Cvičíte přístup nejen k ásanám, ale i v denních běžných i neběžných situacích – k sobě i druhým. Obohacujete život o prožívání možností, které v sobě máte – objevujete a žijete.

BUĎTE – KÝM JSTE.

„Jsem, jaká/ý jsem a tak se i miluji.“

Zpět na výpis