Blog

Nemusím ..

blog-eli-nemusim-joga-stereotypy-boreni-vzorce-osvobozeni-praxe-meditace

> NEMUSÍM < – slovo, které pro mě bylo bodem zlomu a je zdrojem pro změnu.

Stalo se to při Sat Nam Rasayan s Gabčou Contrast Art, které jsem před lety absolvovala kvůli problémům se spánkem a moje tělo nedávalo, že spím max 2 hodiny.

Tehdy jsem pronesla větu: “Vím, musím to vydržet.”
A Gabča mi odpověděla: “Víš, nemusíš.”

Hrklo ve mně: Cože? – Nemusím?

Od mala se setkávám s vlivy > musíš to vydržet, buď silná, to zvládneš. A tak jsem tyhle schémata převzala a měla za to, že je to tak v pořádku.

Do života mi přichází situace, které mě učí, abych si vzorcem *musíš to zvládnout a vydržet* přestala ubližovat. A tak zažívám nemilé zkušenosti – výzvy, abych si ustála své hranice – resp. je nejdřív objevila a pak se je s laskavostí a chybami učila ctít.

Jasně, nemám to ještě hotové a zahojit díry je proces. Pro mě je úspěch, že jsem zažila chvíli, kdy jsem si dokázala sama v sobě říct a hlavně nastavit: už dost – takhle to nechci – bolí mě to. A víte, co se stalo? Vnější situace se **sama ** vyřešila – a to díky mému vnitřnímu přenastavení k nemilé situaci – od té doby už se záležitost neopakovala.

Samozřejmě, že ne ke každé těžké situaci máme takto přistoupit.
~
Například: když je někdo ve vztahu a jedna osoba té druhé ubližuje (fyzicky nebo psychicky) – > nemusí to vydržet. Naproti tomu stojí za to > zvládnout a vydržet těžkosti s procesem, který bude souviset s odchodem, změnou a osvobozením. Atp.

~
Jen jsem to s Vámi chtěla sdílet, protože cítím nejen u sebe, kolik bolesti nás stojí toto zaryté schéma.

♥ Vaše Eli

 

Zpět na výpis