Kyčle jako brána do budoucnosti
Už v dospívání se u mě začaly projevovat problémy s kyčlemi. Řešila jsem to tak, že jsem si psala omluvenky na tělocvik a nařízené účasti na sportovních závodech jsem nesnášela.
Pak jsem zjistila, že vyhýbáním se sportovním aktivitám se bolesti v kyčlích nesnižují a naopak problémy narůstají. Začala jsem vnímat, že mi to přináší omezení i v jiných činnostech a tak jsem si řekla DOST! Musím s tím něco začít dělat!
Rozhodla jsem se, že na to půjdu z druhé strany – POHYBEM. Vybrala jsem si aerobik, v té době velmi populární. Po několika letech cvičení i lektorování se očekávané výsledky nedostavily a mé tělo mi dávalo signály, že tudy cesta nevede. :-)
Pak mi Vesmír přinesl do cesty jógu. Za tento dar děkuji každý den. :-) O mé jógové cestě se tu rozepisovat nechci, každopádně mé kyčle vrní slastí, jak jim pravidelná praxe jógy prospívá.
Ano, neudělám „pravý“ lotosový sed, ale je mi to jedno. :-)
Nejde přece o to, kam se dostanu, ale JAK!
Pro mě je důležité, že konečně po těch letech omezování a trápení kyčle nebolí, že jsou volné a můžu bez bolesti dělat věci, při kterých jsem dříve trpěla.
Během mé jógové cesty jsem si prošla semináři, přednáškami i konzultacemi se specialisty, které se zaměřovaly jak na ásany (pozice), které uvolňují kyčle, tak i na jejich psychosomatickou stránku.
Mé poznatky a zkušenosti bych Vám ráda předala, abyste ani Vy už nemusely cítit bolest, velké/malé omezení a mohli jste dělat věci, o kterých se Vám nyní ani nesní. :-)
„Praktická teorie“
Kyčle jsou zásadní částí našeho těla pro pohyb vpřed a také pro naši fyzickou i psychickou rovnováhu.
Při nedostatečném uvolnění kyčlí se mohou objevit i bolesti v křížové oblasti.
S kyčlemi také souvisí také to, jak se dokážeme odpoutat od minulosti a vykročit vpřed. Jak lehce či těžce kyčlemi pohybujeme – tak lehce či těžce se nám provádí kroky v našem životě, které znamenají opuštění nefunkčních vazeb na minulost a vykročení do změny a pokrok.
V kyčlích se také ukládají nahromaděné a neuvolněné emoce, které zanáší naše tělo toxiny a přináší nám různá fyzická i psychická omezení.
Zdraví našich kyčlí je napojeno i na vnitřní orgány. Podle tradiční čínské medicíny patří kyčle k elementu dřeva a o orgánům žlučníku a jater.
Pokud máme problémy s kyčlemi, pravděpodobně se objeví i problémy se žlučníkem a pokud nás trápí žlučníkové problémy, dochází i k bolesti v kyčelních kloubech.
Levá kyčel nás bolí při velkém až zbytečném prociťování každodenních událostí nebo pokud máme potřebu vše hlídat (své děti i blízké, události) a s přemírou ochraňovat.
Pravá kyčel nás bolí, pokud dlouhodobě preferujeme rozumu a dochází u nás jistému citovém ztvrdnutí.
A co s tím?
Velmi prospěšné pro kyčelní klouby je cvičení a speciální pozice, které pomůže odstranit nahromaděné toxické metabolity z tkání.
Předklonové a záklonové ásany nám protahují kyčle. Díky stimulaci pánevních a břišních orgánu se jemné energetické účinky předklonů soustředí na spodní čakry a odkrývají emoce, které hluboko pod povrchem těla držíme.
Bohužel časté sezení na židli s genetickými dispozicemi a nezdravého sportu nám kyčle naopak blokuje a jejich zatuhlost se projeví bolestí v bedrech.
Jógové pozice, které Vám určitě pomohou a které budeme trénovat na semináři:
- garudásana
- supta padangusthásana
- ananda balásana
- paschimottanásana
- janu sirsásana
- marichyásana
- upavista konásana (viz foto výše)
- kurmásana
- hanumanásana
- bandha konásana
- virásana
- eka pada sirsásana
- upavesásana
- namaskára
- urdhva konásana
- eka pada rajakapotásana
- utthita parshvakonásana
- vírabhadrásana 2
Nedílnou součástí je i zdravý životní styl:
- omezení tuků, cukrů, mléčných výrobků, kořeněných jídel, kávy, černého čaje a alkoholu
- zvýšení příjmů vitamínu A, C a B12 a kyseliny listové
- ulehnutí ke spánku do 23 hod, protože od 23 do 3 hodin v noci je nejvyšší tok energie v dráhách těchto orgánů
- játrům prospívá pampeliška, ostropestřec, artyčok, čekanka, květ měsíčku, kurkuma
Velmi účinné jsou masáže:
- reflexní masáž nohou
- domácí masáž kartáčem: kartáčujeme především vnitřní stranu lýtek a stehen (stimulujeme dráhu jater) / kartáčujeme vnější stranu stehen a lýtek (stimulujeme dráhy žlučníku) / kartáčem stimulovat bolestivá místa na kyčlích a na berní páteři
- manuální lymfatická masáž nohou, při které aktivujeme tok lymfy a odvádíme veškeré toxiny z těla ven
Tato kombinace „co s tím“ mi pomohla natolik, že věřím, že pravidelným aplikováním těchto doporučení pomůže i Vám!