Blog

Co je challenge ? .. nejen v józe

 blog-studio-eli-elena-pacholetova-challenge-rozvoj-praxe-postup-trenink-joga-sebepoznani-asany-pozice-yoga

Challenge ..❔

Jak vnímám praxi, učení se a rozvoj (a jak se to odráží nejen do lekcí cvičení a proč jsou lekce se mnou, jaké jsou) 💚:

Může být fajn si dát nohu za hlavu /a nebráním se tomu 😇. Ale pokud tento *výkon bude postavený na nezdravém nastavení těla a mysli /a případně ega a jeho zraněních/, tak si tím škodím. K čemu mi budou výkony, když jich dosahuji v rozporu se zdravím a sama sebou? Možná krátkodobě můžu uspokojit svoje ego a tabulky, ale tělo věčně tuto cestu zvládat nebude.

Nemyslím tím však!, že kdo si dá nohu za hlavu, tak je to o egu ✖️.
Znám mnoho lidí, kterých si vážím a u kterých je za tím mnoho píle a praxe i s respektem k tělu; a předávají jógu krásně a inspirativně 🤍.

〰️
Osobně beru praxi (pro mě) náročnějších pozic jako doplněk a hru – k radosti z pohybu a s úctou k tělu, kterou mám s jógováním propojenou.
A nelpím a netlačím, jestli dané pozice někdy dosáhnu, protože mě baví ta cesta, sebepoznávání a objevování. I když je jóga mým součást mých každodenností, tak některé ásany možná zůstanou v procesu neustálého zkoušení – a jsem s tím ok 😇.

〰️

Je super mít nějakou podporu – i v podobě zdravého rituálu. A i ten praktikovat v souladu se sebou a individuálními potřebami měnícími se i v čase. A ve stavu *když se mi nechce* – je dobré zjistit proč tomu tak je a v *důvody mimo mísu* nebrat v potaz :). Takový > flow rituál <.

Možná můžu působit málo inspirativně nebo motivačně 🙃. Například, když klientům řeknu: respektujte svoje tělo. A i když řeknu, můžete jít v pozici dál/níž/výš/hlouběji – ve smyslu ztížení a fyzického posilování a posunu – tak je tam to slovo >můžete< – aby se klienti učili vnímat hlavně sami sebe 🍀.

Protože, jak už jsem několikrát dříve zmínila, odpovědi máme v sobě❕. Jen je někdy těžké signály celého komplexu těla nejen ucítit/uslyšet – tak i rozeznat: ty, kterým máme naslouchat a rozvíjet a jdou také z našeho srdce a naší duše – od těch, které jsou navázány na nefunkční a bolavé myšlenkové a názorové vzorce a jednání a ego a ty je dobré nenásledovat.

 praxe-rozvoj-2

💪 Podle mého názoru je mnohem těžší výzva nacítit se na své tělo uvnitř i vně a vnímat ho/sebe .. a taky hlavně mnohem větší důležitost v rámci nejen jógové praxe /oproti tomu postavit se na ukazováček.

Opravdově a upřímně do sebe nahlédnout a naslouchat si je (často) i součástí opouštění komfortní zóny a to snadné rozhodně není – takže další challenge.

Je taky zřejmé, že zároveň bez praxe, zkoušení a poznávání (a někdy i chyb a pádů) se prostě nic neděje, nezmění a nestane.

Já jsem třeba šťastná, když na lekci děláme nějaké náročnější pozice a pak vidím, že klienti si zvolili úpravu pozice a nebo odpočívají. Jsem za to ráda právě v tom smyslu, protože jsem nadšená, že se nacítili na sebe a své tělo a naslouchají sobě ❤️.

Namaste 🙏

Vaše ♥ Eli

praxe-rozvoj-3

Zpět na výpis