Blog

12 cviků pro každý den, aneb s jógou 24 hodin denně

S jógou můžete být ve dne, i  v noci.

A těchto 12 cviků Vám nezabere navíc žádný čas.

yoga_studioeli_10

1) Když se vzbudíte – usmějte se a protáhněte se

Lehněte si na záda, vzpažte a vytahujte střídavě levou a pravou nohu a ruku do dálky. Další možností je vytahovat paže z ramen směrem k chodidlům. Můžete při tom dávat ruce v pěst, flexovat a propínat chodidla.

2) Když si čistíte zuby – uvolněte kyčle

Položte si chodidlo na hranu vany nebo umyvadla (pro pokročilejší:-)) a vnímejte, jak se Vám protahuje kyčel.

3) Když se česáte – protáhněte si záda

Postupně při každém pohybu s kartáčem se předklánějte do hlubokého předklonu. Pokud Vás bolí záda, dostatečně krčte kolena.

4) Když vaříte – zapracujte na dolních končetinách a dřepu

Stoupněte si na špičky, když se vytahujete k horní skříňce, abyste posílili kotníky, achilovky a lýtka. Například při loupání brambor si místo sezení na židli sedněte do dřepu a uvidíte, jak si budou vaše bedra i kyčle lebedit.

5) Když jíte – protáhněte zadní stranu nohou nebo kyčle a bedra

Pokud sedíte na židli, propněte nohy a chodidla si položte na protější židli. Ale úplně nejlíp pro své tělo uděláte, pokud si sednete do pohodlného sedu se zkříženýma nohama a budete mít vytaženou páteř.

6) Když pracujete u počítače – otevírejte hrudník a uvolněte ramena

Ramena si udržujte stažená a uvolněná od uší, rozpínejte je do stran. otevírejte hrudník do šířky a vnímejte dech také do mezižeberních prostor. Pro uvolnění ztuhlosti v ramenou, zádech a nohou si roztáhněte natažené nohy na stran, spojte si dlaně za zády a s výdechem se pomalu předklánějte dolů a udržujte si napnuté nohy i paže (ale nezamykejte loketní či kolenní klouby).

12cviku_joga_StudioEli

7) Když telefonujete – trénujte rovnováhu

Přeneste váhu na jednu nohu, druhou nohu odlepte od země a plosku si položte k vnitřní straně stojné nohy. Opět nepropínejte do maxima koleno stojné nohy, udržujte kyčle v linii nad chodidly, aby Vám neujely nikam do stran a stojte se vzpřímenou páteří.

8) Když zvedáte předmět – posilujte břišní svaly a hluboký stabilizační systém

Nezvedejte předmět se zakulacenými zády. Posaďte se do dřepu (máte natrénováno při čištění zubů nebo vaření). Vyrovnejte záda, aktivujte břišní svaly, svaly dolních končetin, uchopte předmět a pomalu napínejte nohy. Stále udržujte rovná záda a aktivní břicho.

9) Když jedete v hromadném dopravním prostředku – protáhněte si krk a ramena

Zatlačte hlavu proti opěradlu a dýchejte. Pamatujte, že máte prodlouženou zadní stranu krku a bradu lehce zataženou vzad (ne zbytečně dolů). Mějte také uvolněné svaly v obličeji i na krku. Dále provádějte pohyby v ramenou – nahoru a dolů, krouživými pohyby jedním i druhým směrem. Hýbejte oběma rameny najednou, ale také každým zvlášť!

10) Když řídíte – posilujte paže

Ve chvílích, když stojíte na semaforu nebo stojíte v koloně, pomalu krčte lokty a klaďte pažemi odpor pohybu těla vpřed, dokud se Vám hlava nedotkne volantu. Pak se pomalu stejným způsobem vracejte zpět.

11) Když jste s partnerkou/partnerem – posilujte Vaše smysly

Dívejte si partnerce/partnerovi do očí, naslouchejte, mluvte pomalu a klidně, dotýkejte se a při líbání si užijte ten pátý smysl. :-)

12) Když děláte cokoli

Dýchejte co nejvíce nosem, mějte aktivované bandhy a centrum těla, usmívejte se, otevírejte hrudník, buďte vědomí a přítomní v každém okamžiku.

Samozřejmě, že byste i Vy vymysleli mnoho dalších způsobů – neváhejte nás kontaktovat a my Vaše nápady a zkušenosti rádi zveřejníme. :-)

Zpět na výpis