Aktuality

Tělo jako chrám

studio-eli-telo-jako-chram-yoga-joga-body
Naše tělo není jen fyzická schránka, ale je naší propojenou součástí nás samých pro tento život.
Tělo je dar a zázrak, který máme, abychom mohli žít a prožívat.
Tělo je také odrazem našeho vnitřního světa – jak na fyzické úrovni, tak na té jemněhmotné.

Náš chrám reaguje na naše pocity, emoce, myšlenky, slova a chování. Reaguje také, jak s ním zacházíme, jak k němu promlouváme a jak jej vyživujeme. Potrava pro naše tělo obsahuje širokou škálu vlivů: jídlo, dech, pocity, emoce, myšlenky, uvažování, jednání a slova.Pokud ho dáváme na druhou kolej, nevnímáme a neuspokojujeme jeho vnitřní potřeby nezatížené nefunkčními vzorci a naše pozornost jde mimo něj, tělo se ozývá. Ze začátku jemným hláskem a signály. Pokud nenasloucháme a nerealizujeme jeho počáteční jemné prosby, tak se hlásí silněji, abychom jeho volání nebo varování uslyšeli – ucítili například skrz bolest, zranění a nemoc. Tělo s námi neustále komunikuje a dává nám pomocnou ruku, kudy jít a jakou cestu zvolit – když mu dáme šanci.

Tělo také reaguje na to, jak si ho vážíme a opečováváme. Pokud ho přehlížíme a nebo mu dáváme zlé myšlenky, slova a pocity, tak mu ubližujeme. Ubližujeme mu mi sami.
A tak je na nás převzít i zodpovědnost za naše tělo, které nás bezmezně miluje. A když bude cítit, že ho taky bezmezně milujeme a chováme se tak, budeme i s tělem zářit zdravím a potěšením ze života.

Díky našemu tělu žijeme a můžeme realizovat své sny a naplnění duše. Tělo je opravdu chrám plný pokladů, které máme mi sami uvnitř sebe.

Hlavním zdrojem propojení je naše srdce. A jak víme, právě srdce nám ukazuje cestu ke zdraví těla a naplnění naší duše.
Nepotlačujme sebe samé a dávejme si lásku co největšími možnými dychy.

Možnost, jak se se svým tělem a srdcem spřátelit, je například pomocí jógy, která učí naslouchat tělu, vědomí, srdci i duši. Při praxí jógy se zaměřujeme pozorování, nacítění a propojení s tělem. Trénujeme vnímání potřeb, signálů a způsobů, jak s námi tělo komunikuje. Součást jógové praxe je také projevovat úctu a lásku k sobě (a i ostatním).

Péče o své tělo je tou nejlepší investicí – pro sebe, tak i pro druhé, kterým pak můžeme ve zdravém těle darovat to, co si přejeme.

 ♥

text příspěvku: Eli Pacholetová

text na tabuli: Zuzka Králová

Zpět na výpis